در بخش غربى جزيره و در حد فاصل روستا بندر سلخ ( در جنوب ) و روستاى طبل ( در شمال )، ارتفاعات موسوم به بام قشم قرار دارد. بام قشم فلاتى نيمه مرتفع است که گسترده‌ ترين بخش مرتفع جزيره را تشکيل مى‌دهد و چشم‌انداز بى‌نظيرى را مى‌ توان از فراز آن شاهد بود.

   

  بخش‌ هاى مرتفع به‌ طور عمده از سنگ آهک سخت ـ که شامل پوسته‌ هاى صدف فراوان است ـ تشکيل شده و در دامنه‌ها و حاشيه‌ هاى ارتفاعات، ماسه سنگ سست همراه با مارن و سيلت مشاهده مى‌شود که به شدت فرسايش يافته‌ اند.

   

  يکى از راه‌ هاى خوب دسترسى به بام قشم از کنار روستاى طبل مى‌ گذرد که از انتهاى مسير ماشين‌ رو، پس از حدود 15 دقيقه پياده‌ روى و صعود از دامنه‌ها مى‌ توان به سطح فلات دسترسى پيدا کرد. در اينجا بقاياى يک روستاى ويران شده نيز وجود دارد که اهالى منطقه آن را کلات کشتار مى‌ نامند و دليل اين نامگذارى روشن نيست. آثارى از ديوارهاى قديمى بسيار منظم، محوطه‌ هاى زندگى، قطعات سنگى پرداخت شده، چند فضاى بسته نسبتاً سالم شبيه به آغل حيوانات يا انبار و ساختارى شبيه شبکه‌ هاى زه کشى يا فاضلاب در اين ويرانه‌ ها مشاهده مى‌ شوند. همچنين قطعاتى از سفال و خشت پخته که احتمالاً مربوطه به دوران اسلامى است در ميان ويرانه‌ هاى يافت مى‌شود.

   

  نکته جالب، استفاده از سنگ آهک سخت در سازه‌ هاى اين منطقه است که از همان لايه‌ هاى آهکى ارتفاع فلات تأمين شده است.

   

  منظره جنگل حرا از بالا، سواحل شمالى خليج فارس و مناظر بديع فرسايشى در جنوب فلات ( که از جاذبه‌هاى اصلى ژئوپارک قشم است و آن را دره تنديس‌ ها ناميده‌ اند ) از چشم‌ اندازهايى است که مى‌تواند ساعت‌ ها انسان را برفراز بام قشم به تماشا و تفکر وادار نمايد و چه بسا پا را از اين حد فراتر گذاشته و با اطراق شبانه در اين محل، ضمن استفاده از هواى ملايم آن به رصد ستارگان نيز مشغول شد.

  در بام قشم، يک آب‌ انبار ( برکه ) سنتى براى جمع‌ آورى و نگه‌ دارى آب باران وجود دارد و در بخشى از آن نيز انبوه درختان تنومند ديده مى‌شوند.

   

  گفته مى‌شود در گذشته، مردم روستاهاى پيرامون بام قشم در فصل تابستان براى فرار از شرجى و گرما به اين منطقه روى آورده‌ اند.

  • منطقه آزاد قشم - شهرک صنعتی فجر - شرکت صداقت قشم
  • 09173630710-07635344009-07635344008
  Designed by NIKAN

  Please publish modules in offcanvas position.